مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

کوچ عشایر ایران سوژه مستند تراژدی کرونا به کارگردانی آرمان قلی‌ پور

فیلم مستند تراژدی کرونا با موضوع کوچ عشایر ایران و مشکلات آنان در زمانه‌ شیوع ویروس کرونا، به کارگردانی آرمان قلی‌ پور دشتکی در حال ساخت است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، امسال به خاطر ویروس کرونا، ممکن است برای عشایر ایران به خصوص برای کوچروان بختیاری سالی سیاه باشد. عشایر بختیاری به خاطر گرمای خوزستان می‌بایست دشت‌های تفتیده خوزستان را از اواخر فروردین پشت سر نهند و به مناطق سردسیر ییلاقی کوچ کنند. اگر این کوچ دیر انجام شود، آنها در دشت‌های گرمسیری زندگی سختی خواهند داشت، دام‌‎ها یا تلف خواهند شد و یا به قیمت اندک به فروش خواهد رسید و…

آرمان قلی‌پور دشتکی در تشریح مستند جدید خود اذعان کرد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، از کوچ عشایر بختیاری به ییلاق جلوگیری شده و عشایر نیز به دلیل گرما و کمبود آب و علوفه برای زنده مانده دام‌های خود چاره‌ای جز کوچ ندارند و این خود مساله و مشکل بزرگی برای آن‌ها به وجود آورده است.

وی افزود: به علت شناختم از این عشایر که خود نیز از آنها هستم و بر اساس تجربه‌ام، شاهد اتفاقاتی روزانه در مسیر کوچ عشایر بختیاری هستم که حضور مستمر گروه فیلمسازی در منطقه و ثبت و ضبط اتفاقات پیش‌بینی نشده، ساختار این مستند را تشکیل می‌دهد.

این مستندساز یادآور شد: دیدگاه مردم عشایری نسبت به ویروس کرونا، مشکلاتی که برای آن‌ها به وجود آورده، اختلافات و کشمکش‌هایی که بر سر آب و علف در روزهای داغ خوزستان صورت گرفته و… از مواردی است که گروه تولید «تراژدی کرونا» به آن می‌پردازد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن