مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

یادآوری قهرمانان ایرانی در مستند “آلزایمر”

مجموعه مستند "آلزایمر" درباره یادمان‌ها و المان‌های شهری با موضوع یادآوری حماسه آفرینی قهرمانان ایرانی به ویژه در حوزه دفاع مقدس ساخته شده است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، قسمت نخست مجموعه مستند «آلزایمر» با موضوع نمادها و المان‌های شهری مربوط به قهرمانان ایرانی از شبکه افق پخش می‌شود. این مستند تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد که شهرها چگونه تاریخ، وقایع و قهرمان‌هایشان را روایت می‌کنند و به خاطر می‌سپرند.

این مستند در ۶ قسمت تولید شده و سیاوش رحمان پور کارگردانی آن را بر عهده داشته است.

«آلزایمر» تلاش می‌کند به این پرسش پاسخ دهد که شهرها چگونه تاریخ، وقایع و قهرمان‌هایشان را روایت می‌کنند و به خاطر می‌سپرند.

در قسمت نخست، بررسی تطبیقی برخورد با تاریخ و هویت در فضای شهری میان ایران و ایتالیا و دیگر کشورها انجام می‌شود و قسمت دوم به بررسی تطبیقی المان‌های روایتگر تاریخ و هویت در شهرهای کشورهای مختلف از جمله روسیه اختصاص دارد.

مقایسه ساخت یادمان‌ها برای جنگ‌های تاریخی در کشورهای مختلف مثل فرانسه و ایتالیا و روسیه و ایران موضوع قسمت سوم است و قسمت چهارم این مستند به مقایسه یادمان‌های جنگ ایران و عراق در دو کشور می‌پردازد.

در پنجمین قسمت قهرمانان زن و تاریخ ساز جهان در شهرهایشان در مقایسه با ایران مورد بررسی قرار گرفته و در آخرین قسمت هم به موزه‌ها با نام «فراموشخانه» اشاره شده است.

سفری کوتاه به موزه جنگ مسکو و استانبول و مقایسه آن‌ها با موزه‌های جنگ تهران، خرمشهر و ایران باستان، دیگر بخش این مستند را تشکیل می‌دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن