مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسییادداشت

یادداشتی برمستند «آسوده بخواب کوروش»: آنهایی که تاریخ را می‌نویسند پیروزند

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی روایتی از ارتباط محمدرضا پهلوی شاه ایران با بحرین، آخرین منطقه جدا شده از ایران است.

۱- بارها شنیده‌ایم و در گوش‌مان خوانده شده که «تاریخ را فاتحان مینویسند». یعنی این طرف پیروز است که تاریخ را روایت خواهد کرد. و کاملا بدیهی ست که نمیتوانیم توقع داشته باشیم کسی بر علیه خودش کار کند! پس طرفی هم که تاریخ را روایت می‌کند، آنرا به نفع خودش می‌نویسد و تفسیر می‌کند. اما آیا واقعا این طور است؟ پاسخ اجمالی: نخیر! همیشه این طور نیست…

پس یا اهل الافلام و الرسانات! ( افلام بر وزن افعال از ریشه‌ی فیلم! یعنی ای اهل فیلم‌ها و رسانه‌ها …!) به گوش خود بشنوید و به هوش خود بسپارید که تاریخ را همیشه فاتحان و طرفین پیروز در جنگها نمی‌نویسند. بلکه خیلی وقتها «هر کس که تاریخ را می‌نویسد و روایت می‌کند… فاتح و پیروز است!» نمونه می‌خواهید؟! کربلا و عاشورا! همان آوردگاه بزرگی که خون بر شمشیر پیروز شد. چطور؟ با روایت تاریخ. تاریخ را گاهی فاتحان و طرفین پیروز می‌نویسند و گاهی نمی‌نویسند. اما هر طرفی که آن را بنویسد فاتح و پیروز خواهد بود! این همان میدان اصلی جدال قدرتها در عرصه روایت تاریخ است.

«آسوده بخواب کوروش» تلاشی‌ست در راستای فتح تاریخ! تاریخ یکی از آخرین حلقه‌های شکست‌های سلسله‌وار کشور آریایی ما! تاریخ باختن و واگذار کردن یکی دیگر از آخرین پاره‌های تن مام میهن، به نام بحرین. تاریخی که دهها سال است رسانه‌هایی کثیف… متعلق به قدرت‌هایی خبیث… دایه مهربان‌تر از مادر شده‌اند و برای مخاطب فارسی زبان روایتش می‌کنند! از شبکه‌های بهایی «من و تو» گرفته تا رسانه‌ استعماری بی بی سی. («بی بی سی» مخفف بی حیای… بی‌وجدان… سیری ناپذیر سیاست‌های استعماری … که این اواخر حتی به روایت هشت سال دفاع مقدس این مردم نیز طمع کرده است!) رسانه‌هایی که تلاش می‌کنند از دوران پهلوی یک بهشت شداد بزک و دوزک شده تحویل مخاطب بدهند که اصلا معلوم نیست اگر این همه… همه چیز عالی بود، چرا مردم قیام کردند؟! چرا از کمونیستها گرفته تا احزاب ملی‌گرا، همه مخالفش بودند؟! بگذریم. فقط یادمان باشد که: همیشه تاریخ را فاتحان نمی‌نویسند. اما آنهایی که آنرا می‌نویسند همیشه فاتح می‌شوند.

و این فیلم تلاشی‌ست برای روایت تاریخ و پایان دادن به همین شکست‌ها…

۲- «آسوده بخواب کوروش» مستندی‌ست «مستند»! یعنی اثری که سعی کرده با سند حرف بزند و با مصاحبه‌هایش سند بسازد و  نهایتا خودش هم تبدیل به سند شود. سند همان چیزی‌ست که ایران در مورد مالکیتش بر بحرین به اندازه کافی نداشت! همان چیزی که وزارت خارجه وقت مجبور می‌شود عده‌ای را برای یافتن آن به انگلیس بفرستد. (و هنوز پایشان به لندن نرسیده، از طرف اردشیر زاهدی دستور برسد که صرف نظر کنید!) به هر حال، با فیلمی خوش ساخت از ترکیب گزیده‌های مناسب آرشیوی و کارهای گرافیکی و مصاحبه‌هایی حرفه‌ای و… طرفیم که به نظرم خوب دیده خواهد شد. چون «سند» چیزی‌ست که مخاطب می‌تواند خودش آنرا بررسی کند و از آنها نتیجه بگیرد. بی‌طرفی در روایت تاریخ یعنی همین…

وگرنه بی‌طرفی در تاریخ نه ممکن است و نه مطلوب. ممکن نیست، چون حتی همین انتخاب یک سوژه و موضوع خاص برای روایت مورخ، یک نوع طرفداری از جانب اوست. وگرنه یک مستندساز دیگر ممکن است «خدمات آل‌خلیفه» به بحرین را سوژه کار خود کند.

و مطلوب نیست، چون خود بی‌طرفی هم گاهی ایستادن در بدترین و متزلزل‌ترین طرف رویارویی قدرتهای موثر بر آن است. همان طرفی که اتفاقا در طول جنگ‌های جهانی اول و دوم ما ایستاده بودیم! (و نیمی از جمعیت کشور خودمان را فقط در اثر قحطی حاصل از اشغال نظامی توسط بیگانگان از دست دادیم! بدون هیچ افتخار و دستاوردی…) همان طرفی که سه قدرت جهانی پیروز در جنگ، یعنی روزولت و چرچیل و استالین، صندلی‌های مذاکرات‌شان را روی شکم ما گذاشتند و جهان را بین خودشان تقسیم کردند. و ایران را هم به عنوان نان زیر کباب، بعد از خوردن خود کباب‌ها، یکی یک لقمه برداشتند و… یا خوردند… و یا سبیل‌های چرب‌شان را با آن پاک کردند!

محمدرضا شاه اینها را نمی‌دانست. سرش را انداخته بود پایین و به خیال مهمان‌نوازی می‌خواست برود در جلسات این سه قدرت بزرگ حضور پیدا کرده و چای یا جام شرابی تعارف کند! اما حتی اجازه ندادند وارد محوطه شود! گفتند بچه‌بازی که نیست! شمای بی‌طرف از کدام طرف بنا‌ست در این جلسه حضور داشته باشید؟! فعلا مرخص‌ید، تا حرفهایمان که با هم تمام شد، میرویم سفارتخانه‌هایمان و جناب شاه را به حضور می‌پذیریم. سفارت یعنی خاک آن کشور. یعنی شاهنشاه باید می‌فهمید که اینها مهمانان او در کشورش نیستند. بلکه کشور او مهمان سفارتخانه‌های آنان است! بی‌طرفی یعنی همین. یعنی هیچ طرفی نبودن. یعنی وجود نداشتن. و مگر می‌شود «وجود داشت» و هیچ طرفی نبود؟! اینجا جهان مادی‌ست و مقید به ابعاد طول و عرض و ارتفاع و زمان. هر چیزی که وجود داشته باشد، یک طرفی هست. و این «طرف» بالاخره کسی ایستاده. بی‌طرفی یعنی چه؟! و باز بگذریم…

چیزی که بی‌طرف است، اسناد تاریخی‌ست، نه روایت مورخ. اگرچه همین اسناد نیز اگر کامل پیدا شود، همواره طرف حقیقت ایستاده‌اند.

آسوده بخواب کوروش

۳- بعد از دو جنگ جهانی و کشته شدن صدها میلیون انسان و ویران شدن صدها شهر و کشور، اقتصاد جهان نیاز به بازارهای مصرف داشت. آمریکا باید اسلحه می‌فروخت و انگلیس چیزهایی مثل پیکان. قدرتهای جهانی میتوانستند به راحتی منابع نفتی ایران را بین خودشان تقسیم کرده و مفت ببرند. اما با خود ایران و مردمش باید چه می‌کردند؟

 اساسا شاه مخلوع ایران یک بازیگر سیاسی نبود، بلکه خودش مهره‌ی بازی دیگران بود! سیاست یعنی جدال قدرت. (یعنی فرآیندی در راستای کسب، حفظ، اعمال، تعامل، گسترش و انتقال قدرت.) و شاهنشاه ایران فقط یک مهره بازی بین سیاست‌ورزان اصلی جهان در آن مقطع تاریخی بود. سیاست‌ورزانی که در جبهه موسوم به «بلوک شرق و غرب» مهره چینی کرده بودند و حتی در مناطق گسترده‌ای از جهان، همچون کره و ویتنام، رسما پنجه در پنجه یکدیگر انداخته و در میدان‌های خونین جنگ زورآزمایی می‌کردند. شاه ایران نیز سهم آمریکا و غرب شده بود. و شاید هر کس دیگری که به جای او بود، باید همین نقش را بازی می‌کرد. نقش«یک وارد کننده عمده محصولات صنعتی غرب و بزرگترین خریدار تسلیحات نظامی جهان از آمریکا» که بنا بود به عنوان نیروهای برون مرزی ناتو، در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس، حافظ منافع شرکتهای نفتی آمریکا و انگلیس بوده و مفتخر به لقب «ژاندارم منطقه» باشد. ژاندارمی که آماده بود از ظفار عمان گرفته تا ویتنام شمالی، مقابل نفوذ و رشد و گسترش کمونیسم جان فشانی کند. اما حق نداشت به خاک کشور خودش در بحرین پا بگذارد.

او باید می‌فهمید که بدون هماهنگی با آمریکا نمی‌تواند سرش را بیندازد پایین و به استان آذربایجان لشکرکشی کند!  مگر اینکه «روزولت» اتحاد جماهیر شوروی را تهدید به آغاز جنگ جهانی سوم کند! و بعد از این حمایت عمو سام، حالا این مترسک می‌توانست در داخل کشور خودش لشکر‌کشی کرده و نیروهای جدایی طلب کمونیست را تار و مار کند. البته دفعه بعد که بنا بود در کارون مانور کوچکی انجام شود، قبلا هماهنگی شده بود. رژیم بعث عراق هم نمی‌توانست بدون هماهنگی با بازیگران اصلی جهان مقابل این مانور نظامی بایستد. پس لوله‌های توپش را پایین آورد و موقتا تسلیم شد. (تا چند سال بعد که اجازه بگیرد و هشت سال جنگ را به ایران تحمیل کند. آن هم دقیقا به خاطر همین مانور مسخره و تحقیر‌آمیزی که بذر این جنگ را در دل موجود خبیثی چون صدام کاشته بود! زیرا همین دستاوردها را شاه مخلوع می‌توانست خیلی دیپلماتیک و مثل آدمیزاد از همسایه‌اش بگیرد! لازم نبود به پشتیبانی مستشاران آمریکایی شو راه بیندازد و…) باز هم بگذریم…

اما بحرین را می‌توان آخرین قطعه جدا شده از خاک ایران و همان سرزمین پادشاهان هخامنشی (که شاه توهم احیای دوباره‌شان را داشت) دانست. که در طول دویست سال، حتی پادشاهان بی‌عرضه قاجار نیز زیر بارش نرفته بودند.

۴- «آسوده کوروش بخواب»، مخاطب خودش را عام تعریف کرده است. مخاطبی که می‌تواند با انگیزه مشترک وطن‌دوستی با این اثر رابطه برقرار کند. و مهارت و کاردانی کارگردان در همین است که توانسته حرفهای خود را از طریق یک عده کارشناس کراواتی عصا قورت داده «پان ایرانیست» و امثالهم بزند و بگوید. پس حتی هواداران ربع پهلوی نیز می‌توانند مخاطب این اثر باشند و با آن به همدلی برسند.

۵-نخستین مزیت مستند «آسوده بخواب کوروش» همین است که راویان اصلی خودش را از بین ملی‌گراها و افراد مدعی پان‌ایرانیسم و کراواتی و روشنفکر و… انتخاب کرده است. خیلی جالب و عبرت‌آموز است که افرادی چون «هرمیداس باوند» و «حسن امین» و «مجتهدزاده» و غیره، حرف از گزینه «مقاومت» بزنند، آن هم اتفاقا و دقیقا در عرصه دیپلماسی بین‌المللی!!!

«آسوده بخواب کوروش» توانسته اسناد بی‌طرفانه‌ی بسیاری را در مقابل مخاطبان خود قرار دهد. اما نه فرم خود را بی‌طرف رها کرده و نه محتوایش را رها…

خود انتخاب چنین سوژه‌ای، آن هم در چنین اتمسفری از فضای رسانه‌ای و جنگی تمام عیار که مدتهاست در جبهه‌های«روایت تاریخ» شکل گرفته، یعنی ایستادن در کنار اسناد؛ اسنادی که همواره طرف واقعیت ایستاده‌اند… اگر به درستی کشف و روایت شوند. نظام مقدس ما محصول قیام بر علیه رژیم‌هایی‌ست که بحرین‌ها را در سینی طلا تسلیم بیگانگان می‌کردند.

در صورتی که فقط کافی بود محمدرضا شاه بر ترس‌های خودش غلبه کرده و این جدایی را به رسمیت نشناسد! قطعا در تمام مناسبت‌های دیپلماتیک بعدی، همین عدم موضع‌گیری حداقلی نیز برگ برنده مهمی برای قدرت چانه‌زنی‌های دیپلماتیک ما بود؛ آن هم با خبیث و کثیف‌ترین دیپلمات‌هایی که خوب می‌دانند و فهمیده‌اند که: سیاست یعنی جدال قدرت! (نه تعارف و توهم و سازش و مصالحه…) والسلام.

برای دریافت نسخه مطالعه و نسخه چاپی شماره سوم نشریه خوانش کلیک کنید.
نویسنده: نعمت‌الله سعیدی
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن