مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستندهنر و تجربه

یازده مستند با موضوعات متنوع روی پرده سینماهای هنر و تجربه

مستندهای «میدان جوانان سابق»، «اسرار دریاچه»و «پنج» این روزها روی پرده سینماهای گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران هستند.

به گزارش بلاگ سینمامارکت به نقل از  پایگاه خبری تحلیلی “سینماتجربی”، مستندهای «میدان جوانان سابق»، «اسرار دریاچه»، «پنج»، «دیوار آبی»، «شهسوار»، «ترور سرچشمه»، «پسران سندباد»، «در جستجوی فریده»، «قصه بلوار»، «باشگاه حیوانات» و «رزم آرا یک دوسیه مسکوت» این روزها روی پرده سینماهای گروه سینمایی هنر و تجربه در حال اکران هستند.

بناهای شهری و تاریخچه آن ها، وقایع تاریخی معاصر، مسائل اجتماعی و پرتره شخصیت های شناخته شده از جمله موضوعاتی هستند که در این یازده مستند به آن ها پرداخته شده است.

«اسرار دریاچه» به کارگردانی آرمین ایثاریان مستندی اکتشافی و پژوهشی است که به معرفی منطقه باستانی تخت سلیمان و اکتشاف اعماق تاریک و رمزآلود دریاچه تخت سلیمان می‌پردازد.

مستند «دیوار آبی» به کارگردانی فرزانه بهرامی و تارا کابلی هم نگاهی به تهران و پل صدر، رابطه شکل شهر و شیوه‌های زندگی و زیرساخت‌های شهری و رفتارهای شهروندی دارد.

داود اشرفی در «قصه بولوار» سرگذشت بلوار کشاورز یکی از معروف‌ترین خیابان‌های تهران را که از سال ١٣٣٩ ساخته شده، روایت می‌کند.

«میدان جوانان سابق» ساخته مینا اکبری مروری دارد بر وضعیت مطبوعات طی ۲۰ سال اخیر و تاثیری که دگرگونی‌های سیاسی و اجتماعی ایران بر کار رسانه گذاشته است.

محمدحسین مهدویان هم در مستند «ترور سرچشمه» به یک واقعه تاریخی معاصر یعنی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در روز هفتم تیر ۱۳۶۰ پرداخته است.

در مستند «رزم آرا یک دوسیه مسکوت» سید احسان عمادی ضمن بازخوانی یک پرونده‌ی جنایی، به داستان زندگی سیاسی و قتل مرموز سپهبد حاجی‌علی رزم‌آرا می‌پردازد؛ نخست‌وزیری که در دوران کوتاه صدارتش، گروه‌های سیاسی کشور را چنان با خود دشمن کرد که همگی مشتاق حذفش بودند و کسی از مرگش غمگین نشد، هرچند هیچ‌یک حاضر نبودند مسئولیت کشتنش را به عهده بگیرند.

مستند «شهسوار» از ١٠ اردیبهشت ماه در لیست فیلم‌های اکرانی گروه هنر و تجربه قرار گرفت و این مستند به کارگردانی علی شاه محمدی به زندگی پر فراز و نشیب ورزشی، اجتماعی، سیاسی و خانوادگی غلامرضا تختی می‌پردازد.

سیدمجتبی حسینی هم در مستند «پنج» به پیر بافنده‌ای می پردازد که ضرباهنگ زندگی و کارش را با ساعتی قدیمی تنظیم کرده است. خرابیِ ساعت، ریتم زندگی او را به هم می‌ریزد.

«در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی به روایت داستان زندگی زنی به نام فریده می پردازد که چهل سال پیش در حرم امام رضا(ع) رها شده و بعد از انتقال به شیرخوارگاه توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته شده است.

مستند «باشگاه حیوانات» ساخته هادی آفریده تلاش دارد با نگاهی پژوهشی به مشاهده شرایط زیست انواع حیوانات خانگی اهلی و غیره اهلی که در خانه‌های مردم نگهداری می‌شود، نزدیک شده و شرایط زیست و نگهداری حیوانات را مورد بررسی قرار دهد.

«پسران سندباد» به کارگردانی رضا حائری هم داستان خانم ماریون کاپلان عکاس مجله‌ نشنال جئوگرافیک است که ۴۰ سال پیش برای تهیه‌ گزارشی درباره‌ قدیمی‌ترین مسیر تجارت دریایی جهان تصمیم می‌گیرد با یک کشتی بادبانی ایرانی از خلیج فارس عازم جنوب آفریقا شود اما به باور دریانوردان سنتی یک زن تنها هیچگاه نباید مسافر کشتی بادبانی شود. سال‌ها بعد از این ماجرا، خانم کاپلان برای دیدار دوباره با همسفرانش که زمانی او را بدیُمن می‌دانستند عازم بندر کنگ در جنوب ایران می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن