مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستندمصاحبه

یاسر طالبی: سینمای مستند پیش‌روتر از سینمای داستانی است

برنده تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه‌بلند جشن بزرگ خانه سینما معتقد است که سینمای مستند مخاطب و بازار هدف خود را یافته است و فضای بیشتری برای عرضه در مارکت بین‌المللی در اختیار دارد.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، یاسر طالبی کارگردان مستند «دلبند» پیرامون موفقیت‌های اخیر سینمای مستند در معرفی به اسکار و همین‌طور مجامع داخلی و بین‌المللی اظهار کرد: توجهات بیشتر اهالی سینما و مردم به حوزه سینمای مستند به دلیل امتیازات و شایستگی‌های بی‌نظیر این حوزه در عرصه‌ی داخلی و بین المللی است.

وی با تاکید بر این که مسوولان به این نتیجه رسیده‌اند که سینمای مستند پیش‌روتر از سینمای داستانی است، تصریح کرد: فیلم‌های مستند نتایج درخشانی را در فستیوال‌های جهانی کسب کرده و همواره سهمی در موفقیت سینمای ایران داشته‌اند.

طالبی با بیان این نکته که سینمای مستند علاوه بر کارکردش در جامعه ایرانی، در بازارهای بین‌المللی هم امکان عرضه دارد، گفت: پیدا کردن بازار فروش جهانی برای سینمای داستانی دشوار است اما فیلم‌های مستند در جشنواره‌های بیشتری نمایش داده می‌شوند و پس از نمایش، بازارهای هدف آن‌ها، شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی و فضاهای مجازی هستند. در بسیاری از بازارهای جهانی مدیران شبکه‌ها حضور دارند و به دنبال محتوای مناسب برای شبکه‌های خود هستند.

به گفته کارگردان «دلبند»، سینمای مستند به درستی بازار هدف خود را یافته است؛ اتفاقی درست و بی‌نظیر که تهیه‌کنندگان می‌توانند در آن فرصت بهتری برای عرضه آثار خود داشته باشند.

وی با اشاره به حضور مستند «دلبند» در جشنواره فیلم های کوهستانی «Ulju» که از روز جمعه در کره‌جنوبی برگزار می شود، عنوان کرد: این سی و پنجمین حضور مستند «دلبند» در جشنواره‌هاست و می‌توان به این نتیجه رسید که این مستند توانسته مخاطب هدف خود را شناسایی کند. یکی از دغدغه‌های فیلمسازان ساخت فیلمی است که زبان جهانی داشته باشد و این موضوع برگ برنده ما در ساخت فیلم «دلبند» بوده است، چرا که در بسیاری از فستیوال‌های برتر موفق به دریافت جایزه به ویژه از تماشاگران شده‌ایم.

منبع
سینماتجربی
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن