مجله نقد فیلمگردی
اخبارسینمای مستند

رونمایی از مستند «باج» جدیدترین ساخته سفیرفیلم

موضوع افزایش مناطق آزاد اگر تصویب شود، شرایط اقتصادی کشور و منطقه نامناسب‌تر خواهد شد؛ در مناطق آزاد کنونی اختلاف طبقاتی رخ داده است و وضعیت مالی مردم محروم منطقه بهتر نشده است

در مراسم رونمایی از مستند مناطق آزاد با عنوان «باج» نویسنده و کارگردان این اثر اظهار داشت: حدود شش ماه پیش در حال تهیه مستندی در گمرک شهید رجایی بودیم که به موضوع قاچاق در مناطق آزاد تجاری برخورد کردیم.

محمد پایدار ادامه داد: موضوع مناطق آزاد و قاچاق در این مناطق به قدری جذابیت داشت که موجب شد ما در این حوزه ورود کرده و برای ساخت مستندی در این باره اقدام کنیم.

مستند باج

نویسنده و کارگردان مستند «باج» افزود: در بحث قاچاق مناطقه آزاد خود تبلور یک طرز فکر است، در این راستا پژوهش‌ها را آغاز کردیم برای فیلم‌نامه و درک مناسب عام مردم از آن تلاش زیادی کردیم تا مخاطبان آن را به درستی و با جذابیت دنبال کنند.

وی گفت: هدف کوتاه‌مدت ما هم مشخص و تأثیر مستند در «لایحه مناطق آزاد» در مجلس بود که این ما را برای ساخت این مستند مصمم‌تر کرد.

نویسنده و کارگردان مستند «باج» با بیان اینکه کار‌ آرشیوی و ضبطی است، گفت: برای تهیه این مستند از مردم زابل و روستاهای اطراف آن کمک گرفتیم.

بنابراین گزارش در ادامه این مراسم، سبحان فلاح از معاونت جریان‌سازی مرکز مستند سفیر فیلم اظهار داشت: در بحث عرضه مستند که به صورت تخصصی به مناطق آزاد پرداخته است، موضوع مدنظر تأثیر بر لایحه افزایش مناطق آزاد است که در مجلس در حال تصویب است.

وی افزود: تا دو روز آینده ۳۰۰ نسخه از این مستند منتشر می‌شود و به دست نمایندگان مجلس و مسئولان مرتبط در حوزه مناطق آزاد خواهد رسید. ضمن آنکه نمایندگان چندین شهر که درخواست ایجاد منطقه آزاد داشتند، این مستند را دریافت خواهند کرد.

فلاح با بیان اینکه این مستند به صورت تخصصی به موضوع مناطق آزاد پرداخته است، بیان داشت: تلاش می‌کنیم مردم مناطقی که درخواست ایجاد مناطق آزاد دارند اصناف پوشاک و دیگر اصناف مرتبط نیز به طور رایگان به این مستند دسترسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه پیگیر پخش مستند «باج» از صداوسیما هستیم، اظهار داشت: موضوع افزایش مناطق آزاد اگر تصویب شود، شرایط اقتصادی کشور و منطقه نامناسب‌تر خواهد شد؛ در مناطق آزاد کنونی اختلاف طبقاتی رخ داده است و وضعیت مالی مردم محروم منطقه بهتر نشده است.

فلاح اظهار داشت: عده‌ای از نمایندگان مجلس پیش از این مخالف لایحه گسترش مناطق آزاد بودند، اما به تازگی از این لایحه استقبال می‌کنند که این جای تعجب دارد و ما امیدواریم مسئولان پس از مشاهده این مستند پاسخ سؤالات ما را بدهند.

وی بیان کرد: هدف‌گذاری کرده‌ایم این مستند در مناطقی که قرار است در آنها مناطق آزاد ایجاد شود، اکران شود.

فلاح با اشاره به رایزنی و هماهنگی با ائمه جمعه شهرهایی که قرار است در آنها مناطق آزاد ایجاد شود، گفت:‌ تلاش می‌کنیم هرچه زودتر اکران این مستند در بخش‌های مختلف انجام شود، تا به نتیجه مثبت و مناسب برای اقتصاد کشور بیانجامد.

تماشای مستند «باج»
منبع
خبرگزاری فارس
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن