سایت سینمامارکت
اخبارسینمای مستند

حواشی پخش مستند قائم مقام از شبکه سه

مستند قائم‌مقام در راستای تبیین هرچه بهتر تاریخ انقلاب و روشن شدن حقایق تاریخی، فایل صوتی بخشی از سخنرانی محمدعلی انصاری عضو دفتر امام و رئیس فعلی موسسه تنظیم و نشر آثار امام در میزگرد فروردین 1368 در دانشگاه تهران را منتشر می‌کند.

اردیبهشت ماه سال جاری پس از پخش مستند قائم مقام از شبکه مستند، احمد منتظری در نامه‌ای به ریاست سازمان صدا و سیما ادعاهای خلاف واقعی را علیه مستند مطرح کرد که همان زمان توسط سازندگان پاسخ داده شد، اما پس از پخش مستند از شبکه سوم سیما، مجددا جریان همسو با بیت آیت‌الله منتظری عملیات رسانه‌ای خود را شروع کرده و مستند را به تحریف واقعیت و تاریخ متهم می‌کنند.

مستند قائم‌مقام در راستای تبیین هرچه بهتر تاریخ انقلاب و روشن شدن حقایق تاریخی، فایل صوتی بخشی از سخنرانی محمدعلی انصاری عضو دفتر امام و رئیس فعلی موسسه تنظیم و نشر آثار امام در میزگرد فروردین ۱۳۶۸ در دانشگاه تهران را منتشر می‌کند.

انصاری در سخنان ۴۳ دقیقه‌ای خود تحلیل جامعی از فراز و فرود روابط امام و آیت‌الله منتظری و نقش افرادی چون سیدمهدی و هادی هاشمی در دور شدن قائم‌مقام رهبری از خط امام و انقلاب ارائه می‌کند.

انصاری با اشاره به اینکه سخنان آیت‌الله منتظری در دهه فجر سال ۶۷، سیلی محکمی بر صورت نیروهای زحمت‌کش انقلاب بود می‌گوید: «هیچ موقعی ذهن آیت الله منتظری نسبت به نظام و رهبری و اینها از نظر کلی و مبانی نه مخدوش شده و نه ایشان مساله ای داشتند. اما باید بگویم خدا نیامرزد آن جریانی که با این القائات و با این تفکرات و با این تحلیلهای غلط و کور، در آنجا نشستند و در آنجا برنامه‌ریزی کردند وخط مشی تعیین کردند والقائات کردند…خدا میداند من در آن روزی که یکی از پیامها و نامه های ایشان را به قم میبردم در بین راه به تنهایی گریه کردم…»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به التقاطی و قاتل بودن سیدمهدی هاشمی و همکاری‌اش با ساواک می‌گوید: «من با کمال تاسف باید بگویم آیت‌الله منتظری قربانی مهدی هاشمی شد. این را من با کمال تاسف باید بگویم که ایشان قربانی دفاع از مهدی هاشمی شد. و الّا سابقه، علم، تقوا، مبارزه، فقاهت، سادگی در زندگی؛ اینها همه برای ما الگو بود، برای جامعه الگو بود و الگو خواهد بود. اما چه شد که این ابهت و این اقتدار بزرگ خدشه دار شد؟ برای اینکه وقتی امام فرمود الله الله فی اصحابکم آنها یک نتیجه‌گیری غلط کردند و خدا میداند نظام و امام، برای اینکه یک چنین وضعیتی پیدا نشود همه راه‌ها و طرقی که امکان داشت برای تعدیل قضایا رفتند.»

لازم به ذکر است، در ادامه می‌توانید صوت محمدعلی انصاری را گوش کنید

 

تماشای مستند «قائم مقام»
منبع
خبرگزاری فارس
برچسب ها
برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام بلاگ سینمامارکت بپیوندید: کانال بلاگ سینمامارکت

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن