اخبارسینمای داستانی

فیلمی که پس از ۶ سال به روی پرده سینما رفت

سرانجام محسن امیریوسفی با ( آشغال های دوست داشتنی) اش و با تمام حواشی و فراز و فرود ها در بحث اکران این فیلم پس از 6 سال به روی پرده سینما ها رفت.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، محسن امیریوسفی فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست‌داشتنی» را در سال ۹۱ کارگردانی کرد و از آن سال تا روزهای گذشته این فیلم نه امکان حضور در جشنواره فجر را داشته و نه موفق به دریافت پروانه نمایش و ورود به چرخه اکران شده بود. شیرین یزدان‌بخش، حبیب رضایی، هدیه تهرانی،‌ نگار جواهریان،‌ اکبر عبدی،‌ صابر ابر و شهاب حسینی بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

قصه آشغال‌های دوست داشتنی چیست؟

این فیلم با یک تصویر خیالی از سال‌های دهه ۶۰ آغاز می‌شود و در ادامه نه تنها حامی فتنه‌گران می‌شود، بلکه در ادامه سیر داستانی ارزشهایی مثل دفاع مقدس را هم زیر پا می‌گذارد و همه اعم از منافق و بسیجی و مردم را دعوت به سازش می‌کند.

اما در خط داستانی که در رسانه‌های برای این فیلم عنوان شده است، چنین گفته شده: فیلم محسن امیریوسفی درباره مادری با بازی شیرین یزدانبخش است که سال ۸۸ چند نفر به خانه‌اش می‌روند و از روی قاب‌ عکس‌های مادر اسرار خانواده‌اش برملا می‌شود و…

 آشغالهای دوست داشتنی پر حاشیه همانند آتشکار

محسن امیر یوسفی کارگردان این فیلم در گفت و گویی که در اوایل سال ۹۲ داشت در مورد ساخت این فیلم گفت: اینکه «آشغالهای دوست داشتنی» هم به اندازه فیلم‌هایی مثل «آتشکار» حاشیه‌ساز شود یا نه را نمی‌دانم. هیچ وقت قبل یا حین ساخت فیلم هدفم این نیست که فیلم حاشیه‌ساز، بسازم و این خودِ فیلمها هستند که جریان می‌سازند. من هم فقط هم و غم ام را صرف تولید فیلم به بهترین شکل می‌کنم.

گویا این کارگردان تمام هم و غم خود را به کار گرفته تا فیلم‌هایی پرحاشیه و بدون موضوعات جذاب و واقعی برای مخاطبین خود صرفاً بسازد و با توقیف فیلم‌های خود مانور رسانه‌ای در این مورد ایجاد بکند.

نامه کمیسیون مجلس به وزیر ارشاد برای توقیف فیلم

در مهرماه سال ۱۳۹۳، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار عدم صدور مجوز اکران آشغال‌های دوست‌داشتنی و ۷ فیلم دیگر شد که واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

آشغال‌های دوست‌داشتنی از زمان تولید تا به امسال برای هر دوره از جشنواره فیلم فجر فرم حضور را پر می‌کرد اما هرگز این فیلم در هیچ دوره‌ای برای هیات انتخاب به نمایش درنیامد و به نوعی از جشنواره کنار گذاشته می‌شد.

سرانجام اکران …

فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» در روز بیست و چهارم بهمن امسال و پس از حاشیه‌های فراوانش به سرگروهی سینما «ایران» اکران شد. این فیلم با گذشت ۱ هفته در ۵۳ سینما در صدر جدول فروش قرار گرفت؛ این فیلم بیش از ۹۷۲ میلیون تومان فروش داشت .

تحریم توسط حوزه هنری

علاوه بر اینکه پردیس آزادی از نمایش فیلم اجتناب کرده است بقیه سالن‌های حوزه هنری و حتی سالن‌های شهرستان‌های مربوط به حوزه هنری فیلم را تحریم کرده‌اند.

کارگردان فیلم نیز در واکنشی عجیب به تحریم حوزه هنری اقدام به ارسال دسته گلی برای مدیران این سینماها کرد و شهاب حسینی نیز در واکنش به اکران این فیلم عنوان کرد که بالاخره رویای چند ساله‌مان برای اکران این فیلم به حقیقت پیوست.

همچنین علیرضا پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از رفع توقیف اکران فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» و همچنین از عملکرد وزارت ارشاد انتقاد کرد و خواستار عدم اکران فیلم‌های توقیفی شد.

وی اظهار کرد: اگر به دست آقایان باشد دوست دارند هر فیلمی بدون هیچ محدودیتی اکران شود ولی ما همیشه همان حساسیت را داریم و اکنون نیز از تصمیم کمیسیون در آن مقطع دفاع می‌کنم.

نکته مهم برای اکران این فیلم این است که بخش‌هایی از فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» برای کسب مجوز نمایش دوباره فیلمبرداری و ممیزی شده است.

نویسنده: محمدجواد اسدیان

 

سایت سینمارکت

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن