مجله نقد فیلمگردی
اخباراسلایدر جشنواره فجرجشنواره فیلم فجرجشنواره ها

آقای دبیر! قول‌تان را فراموش کردید

با وجود وعده ابراهیم داروغه‌زاده، هنوز فهرست سرمایه‌گذاران فیلم‌های جشنواره فجر منتشر نشده است.

به گزارش بلاگ سینمامارکت، گرچه سازمان سینمایی همچنان با انتشار آماری، در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات گام برمی‌دارد، اما تاکنون این شفاف‌سازی، بیشتر به مباحث فرعی‌تر و کم‌اهمیت‌تر از نظر اهل سینما می‌پردازد و سازمان سینمایی چندان به موضوعات مهم‌تر و جدی‌تر ورود نمی‌کند.

فی‌المثل فهرست خبرنگاران متقاضی دریافت کارت سینمای رسانه، با جدیت تمام شفاف‌سازی می‌شود، اما وقتی از دبیر جشنواره فیلم فجر درباره شفاف‌سازی فهرست فیلم‌ها و فیلمسازان متقاضی شرکت در جشنواره می‌پرسیم، پاسخ می‌شنویم که این کار در هیچ جای جهان مسبوق به سابقه نیست (انگار انتشار فهرست متقاضیان سینمای رسانه امری طبیعی و طبق قاعده است).

دبیر جشنواره معتقد بود که ممکن است فیلمی که انتخاب نشده از بعد تبلیغات و اکران آسیب ببیند. «جشنواره» برای بهتر دیده شدن فیلم‌هاست و هر چیزی که بخواهد این را مخدوش کند در تضاد با سیاست‌های ماست. دبیر جشنواره فیلم فجر باید بهتر بداند که شفاف‌سازی در این زمینه، خیلی جنبه مهم‌تر و عمومی‌تری دارد و مردم علاقه‌مند به سینما بسیار دوست دارند، بدانند چه فیلم‌ها و فیلمسازانی مشتاق به شرکت در مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران و شرکت در ضیافت  سینمایی دهه فجر انقلاب اسلامی بودند.

ضمن این‌که این شفاف‌سازی و انتشار فیلم‌ها و فیلمسازان متقاضی شرکت در  جشنواره فیلم فجر، برآیندی از عملکرد هیات انتخاب جشنواره را پیش روی مردم قرار می‌دهد و آنها می‌توانند با توجه به فیلم‌های راه یافته به این رویداد و بعدها تماشای آثار پذیرفته نشده، قضاوت و تحلیلی نسبی داشته باشند.

آقای داروغه‌زاده چه در نشست رسانه‌ای سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر و چه در برنامه تلویزیونی سینماگرام، وعده داد که فهرست اسامی  سرمایه‌گذاران و میزان سرمایه‌های فیلم‌هایی که امسال در جشنواره هستند را بعد از پایان این رویداد منتشر خواهد کرد. اما مثل این‌که خستگی ناشی از جشنواره و مشغله‌های دیگر، باعث شده دبیر محترم جشنواره فیلم فجر، تحقق این وعده مهم را به دست فراموشی بسپارد.

این شفاف‌سازی از آن رو اهمیت دارد که در ماه‌ها و روزهای اخیر، بحث ورود پول‌ها و سرمایه شبهه‌برانگیز به سینمای ایران شدت گرفته و به‌ویژه از سوی دادستانی کل کشور با جدیت و قاطعیت بیشتری پیگیری می‌شود. هم خود اهالی سینما و هم مردم، دوست دارند از سلامت منابع مالی و سرمایه‌گذاری در سینما اطمینان حاصل کنند. لذا از دبیر جشنواره فیلم فجر و از سازمان سینمایی انتظار می‌رود با شفاف‌سازی سریع‌تر در این زمینه، پاسخگوی این دغدغه باشند.

منبع
جام جم
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن