مجله نقد فیلمگردی
فیلم شناسیمعرفی فیلم

فری سولو برنده اسکار بهترین مستند؛ شاهکاری شگفت انگیز از یک صعود

Free Solo (صعود ناامن) برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند محصول سال 2018 است که توسط الیزابت چی و جیمی چین کارگردانی شده است.

مستند Free Solo یک اثر حیرت‌انگیز، صمیمی، پایدار و مصمم در رابطه با داستان و جریانات یک صخره نورد فری سولو به نام الکس هالند است. در این فیلم ما شاهد این هستیم که این ورزشکار، در حال آماده‌سازی خود است تا به آرزویی که در تمام زندگی‌اش آن را در سر می‌پروراند، برسد.

تمام آرزوی زندگی الکس هالند این بود که از سنگ‌های معروف‌ترین صخره‌ی دنیا که دیواره‌ی مرتفع ال کاپیتان با ارتفاع ۳۰۰۰ فوت (۹۰۰ متر) در پارک ملی یوسیمیتی، بالا برود…. آن هم بدون طناب و محافظ.

فروش ۱۹ میلیون دلاری

مستند Free Solo  در ۳۱ اوت ۲۰۱۸ در جشنواره فیلم تلورید اکران اول خود را برگزار کرد و همچنین در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو ۲۰۱۸ نمایش داده شد. این مستند مورد استقبال منتقدین و تماشاگران قرار گرفت و طی مدت اکرانش بیش از ۱۹ میلیون دلار به فروش رفته است.

مشکلات صدابرداری حین فیلمبرداری

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زمان تصویربرداری مستند، ضبط صدای شخص بود، زیرا اغلب دورتر از دوربین قرار داشته و اجازه انتقال صحیح صدا را نمی داد. برای حل این مشکل جیمی هورست که از صخره نوردان و دوستان الکس بود برای کمک در ضبط صدای وی با استفاده از دستگاه‌های ضبط صوتی که می‌توانست سیگنال صدای الکس را به دوربین منتقل کند.

مستند free solo

ال کاپیتان ؛” برانگیزنده ترین دیوار روی زمین “

الکس در این فیلم فردی باهوش به نظر می‌رسد که از حس شوخ‌طبعی گزنده و رک گویی برخوردار است، کسی که شما معاشرت با او را در میان جمع انتخاب نخواهید کرد.

وی که دیوار ال کاپیتان را ” برانگیزنده‌ترین دیوار روی زمین” می‌نامد، و حدود ۴۰ بار با طناب از آن بالا رفته است، از هشت سال پیش تصمیم به این صعود گرفته بود و در جایی از فیلم به این نکته می‌پردازد که برای پیروزی در هر امری ، تمرین و پشتکار اولویت زندگیش است.

نفس خود را در سینه حبس کنید

کنث لورانت درروزنامه لس انجلس تایم در مورد این مستند چنین می‌نویسد :” فیلم Free Solo یک اثر مستند محسوب می‌شود که به زیبایی به گونه‌ای محاسبات خود را انجام داده تا شما حین دیدن آن، نفس خود را در سینه حبس کنید؛ این کار را هم انجام داده است.

فیلم Free Solo مسیری را طی می‌کند تا در این مسیر توضیح دهد که اصلا چرا باید یک نفر بخواهد چنین کاری را انجام دهد. با این حال، در نهایت، بیشتر از هر چیزی مخاطب درگیر هیجان بسیار زیاد هالند که در حال انجام این کار است، می‌شود.

اسکار بهترین مستند

این مستند که توانسته رتبه چهل و دوم را در لیست بهترین آثار سینمایی سال ۲۰۱۸ از آن خود کند. برنده اسکار بهترین مستند و برنده و کاندیدای جوایز بسیاری از جشنواره‌های معتبر نظیر بفتا و… شده است.

نویسنده: محمدجواد اسدیان
کپی برداری و نقل این مطلب تنها با ذکر نام بلاگ سینمامارکت جایز می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

همچنین بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن